MENU

Na początku zadajcie sobie pytanie: Jak chcecie żeby wyglądał Wasz ślub? Czyli najważniejszy moment całego dnia! To właśnie w momencie ceremonii ślubnej składacie sobie przysięgę na całe życie. Sama przysięga to nie tylko piękne, podniosłe słowa, ale zobowiązania, które ślubujemy wypełnić w stosunku co do drugiej osoby i które druga osoba zobowiązuje się wypełniać w stosunku co do nas. Naszym zdaniem to moment bardzo podniosły i wzruszający, na którego organizację warto poświęcić dłuższą chwilę. Zastanówcie się w jakich okolicznościach chcielibyście przysiąc sobie miłość? Jak idealnie miałby wyglądać ten moment?

Część par decyduje się na zorganizowanie ślubu kościelnego, część na ślub cywilny, a jeszcze inni na ślub humanistyczny. Jedni tradycyjnie planują ślub w budynku kościoła czy urzędu stanu cywilnego, drudzy wychodzą poza schematy i chcą zorganizować uroczystość zaślubin w plenerze. Każda z tych opcji jest niesamowita i wzruszająca.

Tak jak powtarzamy od samego początku wszystkim naszym parom młodym: TEN DZIEŃ JEST DLA WAS, ORGANIZUJCIE WSZYSTKO WEDŁUG GŁOSU WŁASNEGO SERCA.


ŚLUB  TO  NAJWAŻNIEJSZA  CZEŚĆ  TEGO  WYJĄTKOWEGO DNIA!
W  TYM  CZASIE  SKUPCIE  SIĘ  TYLKO  I  WYŁĄCZNIE 
NA SOBIE, WTEDY   ZOBACZYCIE,  ŻE  NA  PARĘ  MINUT TRWANIA PRZYSIĘGI  ŚWIAT  SIĘ  ZATRZYMA!

1. ŚLUB KOŚCIELNY, KONKORDATOWY

Ślub konkordatowy jest jednocześnie aktem prawnym i ceremonią kościelną. Najczęściej zawierany jest w parafii panny młodej lub w parafii pana młodego. Może być zawarty w innej parafii, lecz wymagana jest zgoda na to parafii do której przynależycie. Musicie udać się do wybranej parafii, gdzie chcecie zorganizować ślub i ustalić z księdzem wszystkie szczegóły i datę. Pamiętajcie o potrzebnych dokumentach, które należy złożyć.
Niektóre z nich mają ważność jedynie przez 3 miesiące.

2. ŚLUB CYWILNY W USC

Jeśli zdecydowaliście się na ślub cywilny, musicie udać się do urzędu stanu cywilnego (USC). Dokumentem, który musicie tam podpisać i złożyć jest tak zwane zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Po jego złożeniu ustalicie termin ślubu z urzędnikiem .

Oczywiście istnieje możliwość rozdzielenia tych obu ceremonii i organizowania ich w innym terminie. Wtedy ślub kościelny pozostaje przysięgą obojga ludzi przed Bogiem, bez podpisywania dokumentów cywilnych. 

3. ŚLUB KOŚCIELNY LUB CYWILNY W PLENERZE

Coraz częściej pary decydują się na zorganizowanie uroczystości zaślubin w miejscu innym niż kościół, czy urząd stanu cywilnego. Jeśli chcielibyście, aby Wasz ślub odbył się w plenerze w obu przypadkach należy uzyskać zgodę od Urzędu Stanu Cywilnego lub od księdza z parafii do której należy para młoda. W urzędzie sprawa wygląda następująco, to czy z łatwością uda się uzyskać takie pozwolenia zależy tylko i  wyłącznie od podejścia kierownika wybranego USC. Musicie zagwarantować wtedy wszystkie potrzebne rzeczy, które są niezbędne aby przeprowadzić cywilne zawarciu związku małżeńskiego m.in. stolik (gdzie podpiszecie dokumenty), krzesła, miejsce na powieszenie godła itd. Wybrane miejsce musi być ciche  i spokojne.
Jeśli natomiast marzy się Wam ślub kościelny zorganizowany w plenerze, z uzyskaniem takiego zezwolenia jest już nieco trudniej. Jak w przypadku ceremonii świeckiej, urzędnicy sami pytają nasze pary o to, czy ślub odbędzie się w innym miejscu niż urząd, tak w przypadku księży jest inaczej. Aby uzyskać zezwolenie na taki przebieg ceremonii musielibyście zwrócić się od biskupa danej diecezji, a Wasza prośba musi być poparta dobrymi, mocnymi argumentami. Zgoda wydawana jest jednak bardzo rzadko. Ponoć czeka się na nią nawet do roku czasu. Stąd nam jeszcze nie udało się pracować na tego typu uroczystości, ponieważ niewiele par podejmuje się takiej papierologii. Ale może będziecie pierwsi? : )

Oczywiście zapewnić wtedy musicie odpowiednie rzeczy, takie jak ołtarz, klęczniki,  krzesła, miejsce na powieszenie krzyża itd.
Gdy w dalszym ciągu marzy się Wam ślub i wesele w plenerze, a zgody nie uzyskacie jest jeszcze jedna opcja, czyli ślub humanistyczny. Wtedy takie pary przeprowadzają ślub cywilny lub kościelny w pierwszej kolejności, następnie zapraszają swoich gości na  uroczystość, gdzie wygłaszają sami napisane przez siebie przysięgi.

4. ŚLUB HUMANISTYCZNY

Ślubne ceremonie humanistyczne to w Polsce nowość. Pierwsza odbyła się w 2007 roku. Zyskują na coraz większej popularności, natomiast nie są jeszcze aż tak popularne jak np. w Ameryce, gdzie  zdążyły wpisać się już w tradycję.
Podczas takich ślubów, to jak będą odbywać się zaślubiny zależy od pary młodej. Cały scenariusz jak i tekst przysięgi. Ślub humanistyczny to ślub świecki, jak nazwa wskazuje wywodzi się od humanizmu (człowiek, jego pragnienia, potrzeby, potencjał i piękno są w centrum). Przebieg takiej ceremonii jest bardzo swobody, potrzebny jest celebrans, czyli osoba która poprowadzi ceremonię i będzie w pobliżu pary młodej, która chce powiedzieć wszystkim o swojej miłości i ogłosić że od teraz są razem i będą tworzyć rodzinę. 

Kochani! To jest Wasz dzień, najważniejsi jesteście Wy!
Zatroszczcie się o to, by każde przeżyte w tym dniu chwile,
były dla Was wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie codziennie osobie którą kochasz całym sercem
przysięgasz miłość do końca życia!
Watro zatroszczyć się o wszystkie szczegóły, które sprawią,
że będziecie czuli się wyjątkowo.  A przede wszystkim zorganizujcie wszystko według Waszych marzeń i tak jak tylko chcecie.

WEJŚCIE

Przed wejściem do kościoła, czy USC dajcie sobie chwilę wytchnienia. Bądźcie sami… popatrzcie sobie w oczy, chwyćcie się za rękę. Nawet jeśli przed ołtarz pannę młodą będzie prowadził tata, widzimy, że te parę chwil spędzonych razem, bez zamieszania, bardzo nastraja nasze pary i sprawia, że sama przysięga oraz czas ślubu jest przeżywany głębiej.
Oczywiście konieczne jest podpisanie wszystkich niezbędnych dokumentów, lecz to w którym momencie to nastąpi ustalcie sobie z księdzem, czy urzędnikiem na kilka dni przed, aby w dniu ślubu każdy moment był zaplanowany.
Wchodząc wszystkie oczy będą zwrócone w Waszą stronę! 🙂 To bardzo ekscytujące, a zarazem stresujące przeżycie dla naszych par. Stąd dobrze dobrana muzyka, oraz idealnie wybrany sposób w jaki chcecie to zrobić pomoże Wam w przezwyciężeniu narastającego stresu. Sposobów na wejście jest kilka: panna młoda wchodząca ze swoim tatą, gdzie wtedy pan młody przed ołtarz przychodzi od strony zakrystii lub też jako pierwszy idzie środkiem kościoła (sam lub ze swoją mamą); para młoda wchodzi razem; do każdej z powyższych opcji możecie dodać świadków, dzieci niosące obrączki itd.


MUZYKA
    

Uwierzcie nam, że dobrze zorganizowana oprawa muzyczna uroczystości zaślubin to jeden z ważniejszych elementów organizacji ślubu. Może to być kwartet, zespół, schola, jeden wokalista /wokalistka, a nawet „cała orkiestra”, czy po prostu dobry organista. Wybierzcie co tylko chcecie! Bo to co dzieje się pomiędzy – NASTRAJA!
Muzyka zawsze wpływa na budowanie emocji. Dlatego jeśli macie zorganizowany ślub kościelny, przyda się ktoś, kto swoją grą czy śpiewem stworzy niesamowitą atmosferę. A jeśli macie zorganizowany ślub cywilny dobrze wiecie, że trwa on parę minut, więc przydadzą się momenty przerwy, a w nich dobra muzyka. Dzięki temu wydłuża się czas ślubu oraz nam daje to możliwość upamiętnienia większej ilości rzeczy : )

GESTY

Kochani, dobrze wiemy, że w czasie ślubu bardzo się stresujecie. Przynajmniej zdecydowana większość  z Was. 

PAMIĘTAJCIE! CZAS ŚLUBU JEST DLA WAS! DLA POŁĄCZENIA WASZEJ MIŁOŚCI!
WIĘC POTRAKTUJCIE TEN DZIEŃ JAK WYJĄTKOWĄ RANDKĘ!

Bądźcie dla siebie nawzajem oparciem, miłym słowem, uśmiechem, ściśnięciem dłoni, uronieniem łzy, niespodziewanym spontanicznym wybuchem śmiechu, przytuleniem i pocałunkiem! Bądźcie dla siebie wszystkim czym chcecie! Nie bójcie się okazywać emocji, one w tym wyjątkowym dniu są bardzo wskazane : )

PRZYSIĘGA

Moment, w którym będziecie wypowiadać przysięgę, jest bardzo wzruszający. Nie ważne czy odbędzie się on w kościele, czy w urzędzie stanu cywilnego, w towarzystwie rodziców, świadków, czy wszystkich zaproszonych gości. Wielu młodym parom wzruszenie odbiera mowę! ; ) Jest kilka rzeczy, na które warto abyście zwrócili uwagę w momencie składania przysięgi, jak i w momencie przygotowań.
Na początku, na kilka dni przed ślubem porozmawiajcie z księdzem, urzędnikiem, celebransem o tym jak będzie wyglądała przysięga. Możecie ją mówić z pamięci, czytać, bądź powtarzać za osobą prowadzącą ceremonię. Gdy już ustalicie jak ten moment będzie przebiegał, koniecznie przećwiczcie kilka razy tekst w domu. 

BRZMIENIE PRZYSIĘGI PODCZAS ŚLUBU KOŚCIELNEGO:

Zaczyna pan młody, następnie te same słowa powtarza panna młoda:

„Ja … (imię) biorę Ciebie… (imię) za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”

Przy wymianie obrączek:

„… (imię) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”


BRZMIENIE PRZYSIĘGI W USC:

Zaczyna pan młody:

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuje w związek małżeński z (…imię panny młodej/pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe”

Następnie te same słowa powtarza panna młoda.

To co? Jesteście już gotowi! Wszyscy wstali, wy zwróceni do siebie, patrzycie sobie prosto w oczy : ) to piękny moment. Weźcie głęboki, spokojny oddech i do dzieła! Będzie pięknie! Nie bójcie się pomyłek, czy potknięć… Wychodzimy z założenia, że obecni na Waszym ślubie goście życzą Wam wszystkiego co najlepsze i cieszą się Waszym szczęściem. Dlatego nawet jeśli komuś „zadrży głos” na pewno WSZYSCY NAGRODZĄ WAS GROMKIMI BRAWAMI i w ten sposób uczczą ten wyjątkowy moment, jakim jest przysięga małżeńska.
Emocje ciągle rosną… przed ceremonią proponujemy ustalić z księdzem/urzędnikiem, aby  po  przysiędze „ogłosił Was mężem i żoną” i poprosi o upieczętowanie zawarcia małżeństwa pocałunkiem. Uważamy, że taki moment jest bardzo potrzebny, aby Wam i wszystkim zebranym gościom dać ujście nagromadzonym emocją. Jeśli pojawiły się łzy wzruszenia, przeradzają się one w uśmiech i owacje! 

POCAŁUNEK

Jeszcze chwila i zaprosicie swoich gości na szampańską zabawię do białego rana! : )

Emocje pomału zaczynają opadać. Jeśli bierzecie ślub kościelny proponujemy abyście dodatkowo obdarowali się pocałunkiem jeszcze w momencie przekazywania znaku pokoju. Pięknie to wygląda!

Udało się! : ) Wszyscy szczęśliwi, a uśmiechy nie znikają z twarzy!
Bukiet do góry, czas się cieszyć!
Podzielcie się  z wszystkimi zaproszonymi gośćmi swoją radością. 

Kilka dni przed ślubem, pomóżcie świadkom, czy innym osobom odpowiedzialnym za ten moment przygotować płatki kwiatów, monety, ryż, konfetti.
Z miejsca ceremonii wyjdźcie jako ostatni, a świadkowie niech poproszą gości o wyjście i utworzenie szpaleru, aby wszyscy mogli przywitać Was
jako nowożeńców z pełną petardą. : )

NIE BÓJCIE SIĘ UZEWNĘTRZNIĆ SWOICH EMOCJI!
W TYM DNIU SĄ ONE OCZEKIWANE! : ) : )

ZAMKNIJ